072-3385501

תרחישי אימה: מה אורב לכם בשירותים הכימיים?

מסכת אב"כ

החלטתם ללכת לשירותים באירוע או בשטח ולא ציפיתם לכך שאתם עלולים לסבול מגירוי חריף בעיניים, באף, בגרון, בריאות, לחטוף התקף אלרגי או להתפוצץ חלילה…

אבל זה מה שעלול להתרחש אם תיכנסו לשירותים כימיים, שבחלקם נעשה שימוש בחומרים כימיים מסכני בריאות.

המשיכו לקרוא, כדי להיות מודעים לסכנות שטמונות בשימוש בשירותים כימיים, ושימרו על בריאותכם…

מה כבר כל כך מסוכן בשירותים כימיים?…

ובכן אם אתם שואלים את עצמכם מה כבר עשוי להיות כל כך מסוכן בשירותים הכימיים, התשובה טמונה ברשימה הבאה:

 • פורמלדהיד.
 • גלוטרדהיד.
 • חומצה בורית.

פסולת מסוכנת

אלו הם שמות הכימיקלים המסוכנים השכיחים ביותר שנמצאים בשימוש בחלק מתאי השירותים הכימיים.

גם אם מדובר רק בחלק מהשירותים הכימיים, הסכנות הטמונות בחשיפה לחומרים אלו, במיוחד בשאיפה ובמגע עם העור, הן כה חמורות – שלא ניתן להתעלם מהן.

והרי מרגע שמבקרים בתא שירותים כימיים, לא ניתן לערוב לכך שלא יתרחש באורח בלתי נמנע מגע מינימלי עם העור, לדוגמא כשהנוזל שבאסלה מתיז על עורו החשוף של מי שיושב על גביה, ועל אחת כמה וכמה באמצעות שאיפה של האדים הרעילים במקום.

הסכנות הטמונות בחשיפה לכימיקל פורמלדהיד

פורמלדהיד הנו כימיקל נפוץ, המשמש לחיטוי והעלמת הריחות ברבים מהשירותים הכימיים, ואשר הוגדר על ידי הארגון הלאומי לטוקסיקולוגיה בארה"ב כגורם מסרטן וודאי בבני אדם.

עיקר הסכנות הטמונות בחשיפה לפורמלדהיד–

 • בשאיפה: החומר גורם לצריבה בגרון, כאבי ראש, קשיי נשימה, יכול לעורר התקפי אסטמה, בצקת של הריאות ולגרום לסרטן האף והלוע.
 • בבליעה: גורם להקאות, כאבי בטן, סחרחורת, פגיעה בוושט, סרטן הלוע ובמקרים מסוימים אף למוות.
 • במגע עם העור: גירויים חמורים בעור, אלרגיות חריפות ודרמטיטיס של העור.
 • במגע עם העיניים: גורם לדמוע ממושכות, אדמומיות קיצונית ודלקת עיניים חריפה.
 • בחשיפה ממושכת: גורם לדלקת עורית מסוג דרמטיטיס, פגיעה בתפקודי ריאות ולמחלות סרטן מסוג לוקמיה, סרטן הלוע, סרטן האף וסרטן המוח.
 • במגע עם אש או חום קיצוני: עלול לגרום לפיצוץ כתוצאה מתגובות כימיות של חלק ממרכיביו, ובעיקר גופרית, מתאן ומימן, לדוגמא אם מישהו איפר סיגריה באסלת השירותים הכימיים או ביום קיץ חם במיוחד, כשקרינת השמש הישירה משפיעה על תא השירותים.

הנחיות לעבודה עם חומרים המכילים פורמלדהיד:

 • אחסון: אחסון בטיחותי הוא כזה שמייצר הפרדה וחציצה מוחלטות בין הכימיקל, ששייך לקבוצת הנוזלים האורגאניים הדליקים, לבין סביבתו, באמצעות מאצרה, כלומר מכל לאגירת הנוזל המונע ממנו להישפך ולהתאדות.
 • ביגוד הגנה: העבודה בתעשייה עם הכימיקל המסוכן פורמלדהיד מצריכה מסכת להגנה על הפנים, אשר מסננת את האוויר הנשאף ומשקפי הגנה לעיניים.

בנוסף, נדרשים עובדי תעשייה הבאים במגע עם הכימיקל לעשות זאת בחלל עבודה המאוורר באמצעות ונטה מסוג מתאים, אשר כולל מסנן אוויר לנידוף שאריות הגזים הרעילים, אותו יש להחליף אחת לשלוש שעות.

זאת ועוד: העבודה עם הכימיקל המסוכן מצריכה ללבוש כפפות, חלוק וסינר PVC הייעודיים למטרה זו.

לבסוף כוללות דרישות הבטיחות את קיום של מתקנים לשטיפה מידית של העיניים והגוף, לעת חירום של חשיפת יתר.

 • הטיפול בו כפסולת: יש להשאיר את הפורמלדהיד במנדף הכימי, עד להשלמת הנידוף המלא של שאריות החומר.

את הכלי המזוהם ובו שאריות הכימיקל שלא התנדפו, יש להשליך לשקית פסולת כימית, אותה צריך לסמן בתווית מתאימה, ולפנות לאתר ייעודי.

הסכנות הטמונות בחשיפה לכימיקל גלוטראלדהיד

גלוטראלדהיד הנו כימיקל מסוכן, אשר משמש כחומר חיטוי, בין היתר לצורך עיקור מכשירים כירורגיים, ובשל תכונותיו קוטלות החיידקים – מצוי לעתים גם בשירותים כימיים.

עיקר הסכנות הטמונות בחשיפה לגלוטראלדהיד:

 • בשאיפה: גירוי בנשימה, קוצר נשימה, דלקות ריאות, התקפי אסטמה, דלקות בגרון ובתעלות האף, במינונים גבוהים עלול להיווצר נמק לדרכי הנשימה העליונות (על פי מחקרים שנערכו על עכברי מעבדה על ידי התכנית הלאומית לטוקסיקולוגיה בארה"ב).
 • בבליעה: גירוי חזק בלוע, בחיות, הקאות דמיות, שלשולים חריפים.
 • במגע עם העור: דרמטיטיס, דלקות עור ופריחות אלרגיות חריפות, כוויות כימיות.
 • במגע עם העיניים: אודם חמור, נפיחות ודלקות עיניים חריפות.
 • בחשיפה ממושכת: נזקים לכבד ולכיס המרה, חסימת דרכי המרה (על פי מחקרים שנערכו על עכברי מעבדה על ידי התכנית הלאומית לטוקסיקולוגיה בארה"ב).
 • במגע עם אש או חום קיצוני: החומר דליק ועלול להתלקח או להתפוצץ בטמפרטורות גבוהות.

הנחיות לעבודה עם חומרים המכילים גלוטרדהיד:

 • אחסון: במכלים סוגרים ומכוסים, במקום מאוורר, בנפרד מכל חומר אחר, רחוק מחום ואש.
 • ביגוד הגנה: בעבודה עם החומר בבתי חולים, הנחיות משרד הבריאות הן להיעזר במשקפי מגן, מסיכת גז, מגן פנים, כפפות שאינן מגומי אלא מחומרים קשיחים ועמידים יותר, ונקיטת אמצעי זהירות למקרה של שריפה.
 • הטיפול בו כפסולת: יש להשאיר את הגלוטראלדהיד במנדף הכימי, עד להשלמת הנידוף המלא של שאריות החומר.

את הכלי המזוהם ובו שאריות הכימיקל שלא התנדפו, יש להשליך לשקית פסולת כימית, אותה צריך לסמן בתווית מתאימה, ולפנות לאתר ייעודי.

הסכנות הטמונות בחשיפה לכימיקל חומצה בורית

חומצה בורית הנה כימיקל המשמש כחומר הדברה לחרקים וכן למטרות חיטוי.

עיקר הסכנות הטמונות בחשיפה לחומצה בורית:

 • בשאיפה: כאבי גרון, גירוי דרכי הנשימה, שיעול.
 • בבליעה: כאבי בטן, בחילות, הקאות, שלשולים, פריחות עוריות, עוויתות בלתי רצוניות בגוף.
 • במגע עם העור: אדמומיות, פריחה אלרגית, גירוי חזק לרקמות, הכימיקל עלול להיספג אל תוך זרם הדם במידה וקיימים פצעים או חתכים בעור.
 • במגע עם העיניים: אדמומיות חמורה, כאבים ודלקות עיניים.
 • בחשיפה ממושכת: דלקות עיניים כרוניות, פריחות ודלקות עוריות, שיעול, כשל כלייתי, פגיעה בתפקודי הכבד עד כדי כשל כבדי, התקרחות, פגיעה בפוריות.
 • במגע עם אש או חום קיצוני: אמנם חומצה בורית אינה נחשבת כדליקה, אך אם היא כבר נשרפת (כתוצאה מהתלקחותם של כימיקלים אחרים ודליקים בשירותים הכימיים, כדוגמת פורמלדהיד וגלוטראלדהיד) – היא משחררת גזים רעילים שגורמים לגירוי מזיק של רקמות שונות בגוף.

הנחיות לעבודה עם חומרים המכילים חומצה בורית:

 • אחסון: הכימיקל מאוחסן בכלים סגורים ובנפרד מבסיסים חזקים.

ראוי לציין שסודיום הידרוקסיד, שכלול אף הוא בכימיקלים שמשמשים לחיטוי תאי שירותים כימיים, הנו בסיס חזק מאוד, שעלול לגרום לתגובה כימית מסוכנת בשילוב עם חומצה בורית.

 • ביגוד הגנה: עובדי תעשייה שבאים במגע עם החומר נדרשים ללבוש כפפות ומשקפי מגן ומסיכה מיוחדת בעלת מסנן נגד חלקיקים מזיקים.
 • הטיפול בו כפסולת: משליכים את החומר למכל ייעודי לפסולת כימית, המסומן באמצעות תווית כנדרש, ולפני כן יש להרטיבו, על מנת למנוע מחלקיקי האבקה של הכימיקל להתפזר באוויר.

האלטרנטיבה שלנו: שירותים ניידים מפוארים

כבר ממבט ראשון ברור שמבני השירותים הניידים מבית גו-רסט הם נקיים, אסתטיים ומכובדים הרבה יותר מאשר כל תא שירותים כימיים שאי פעם היה או יהיה.

לפניכם עיקר היתרונות של השירותים הניידים מבית גו-רסט:

אסתטיקה ועיצוב

מראם של תאי השירותים הניידים מבית גו-רסט מזכיר שירותי פאר בבית מלון חמישה כוכבים, ואין כלל מה להשוות לשירותים כימיים מכוערים ומזוהמים.

הריצוף העשוי פרקט או קרמיקה איכותית, תאורה דקורטיבית ומסוגננת, כלים סניטריים מחרס צחור, מראות אלגנטיות וסידורי פרחים מרהיבים – הם רק חלק מהעניין.

ניקיון וסטריליות

השירותים הניידים שלנו הם כאלה שמאפשרים להוריד את המים, ממש כמו בבית, ומלכתחילה לא צוברים ריחות בלתי נעימים.

מעבר לכך, נעשה שימוש בסופגי ריחות ובמתקנים לפיזור ניחוחות נעימים, שיחד עם איש התחזוקה מטעמנו, המופקד על שמירתם של השירותים נקיים ומסודרים בכל עת – מאפשרים למקום להישאר סטרילי ומסודר.

הנגשה לנכים

לא כולם מודעים לכך, אבל הנגשת השירותים במקום ציבורי לנכים ובעלי מוגבלויות, אינה רק מוסרית וחשובה, אלא גם מהווה חלק מדרישות החוק כיום.

שירותים ניידים לנכים מבית גו-רסט כוללים תא מונגש לציבור בעלי המוגבלויות, על פי מכלול התקנות המחייבות.

חיסכון במים

באמצעות טכניקת ההדחה בוואקום, הנהוגה במטוסים, מצטמצמות באופן דרמטי כמויות המים בהן נעשה שימוש, ולכן השירותים הניידים שלנו מהווים פתרון אקולוגי ששומר על משאבי המים היקרים בישראל.

שמירה על איכות הסביבה

לא זו בלבד שבשירותים הניידים מבית גו-רסט לא נעשה כלל שימוש בכימיקלים מזהמים ומסוכנים לבריאות ולסביבה, חברתנו מקפידה גם על פינוי של הפסולת לאתרים מורשים הייעודיים לכך בלבד.

לסיכום

אם כולה החלטתם ללכת להתפנות באירוע או בשטח ולא בא לכם ללכת לשירותים כאילו אתם עובדים בכור גרעיני, די ברור שתבחרו בשירותים הניידים של GOREST, הגיוני לא?072-3385501 שלח\י וואטסאפ