ההיסטוריה של השירותים המוכרים לנו היום - GoRest
054-5639004

ההיסטוריה של השירותים המוכרים לנו היום

תאי שירותים עתיקים

איש לא באמת יודע לאיזה אדם הייתה הזכות לשבת על שירותים. אמנם קיימות עדויות רבות לגבי מערכות צנרת וביוב מתקדמות ברחבי העולם העתיק, אך מדובר על שביל מוזר ומפותל המתחיל בימי קדם ומגיע עד לבדיקת הפייסבוק שלך תוך כדי ישיבה על השירותים

תרבויות קדומות היו מאוד יעילות ויוזמות, באופן מפתיע, בהעברת מים מנקודה לנקודה בדרך שמנעה מאנשים להסתובב ברחובות בשלוליות של ההפרשות של עצמם. ישנן עדויות לתרבויות אפילו מזמנים של עד 3,000 שנה לפני הספירה ש"שטפו" את הבעיות האלו באופן המזכיר את הביוב של ימינו. כך למשל, לחברי התרבות שנקראה "האראפה" במה שהיום היא הודו המודרנית, היו כבר שירותים בבתים אשר נוקזו לתאי חימר תת קרקעיים. התושבים של "סקארה בריי" במאה ה-31 לפני הספירה בסקוטלנד היו אפילו יותר חכמים והשתמשו במערכת ניקוז שניצלה את מיקומו של נהר סמוך כדי לשטוף את העניינים המלוכלכים שלהם לחלוטין מהאזור.

נריץ קדימה כמה אלפי שנים, הרומאים היו בחזית הסילוק של פסולת אנושית מערי האימפריה ורומא בראשן. אקוודוקטים ענקיים, הישגים הנדסיים עצומים בפני עצמם, הביאו כמויות אדירות של מים מתוקים ונקיים לערים הרומיות. המרחצאות הציבוריים המפורסמים של רומא היו מצוידים היטב במתקני שירותים אשר נוקזו למערכת הביוב המורכבת של העיר – אך שירותים בבתים עצמם עדיין היו מותרות של המעמדות הגבוהים.

עם נפילתה של האימפריה הרומית, השימוש הבסיסי בשירותים (והקונספט של סניטציה ציבורית) פחות או יותר אבדו בעולם המערבי, אמנם הסיכון לדרוך בתוך בריכת שופכין במהלך סיור ברחבי העיר פחת משמעותית, אך עדיין הצורך של אנשים להתפנות קיבל מענה באמצעים די עתיקים, נחותים טכנולוגית ובעייתיים מבחינת היגיינה.

אם יציאת אירופה מהתקופה הדי חשוכה של ימי הביניים, השימוש בשירותים שיותר דומים למה שאנו מכירים כיום החל להתפתח. היסטוריונים רבים מעניקים את הקרדיט לכך לג'ון הארינגטון, בן סנדקות של המלכה אליזבת ה-1. אותו ג'ון פרסם בשנת 1596 עלון סאטירי שמצד אחד העביר ביקורת חברתית על עמיתיו במעמד האצולה הבריטי ומצד שני כלל פירוט מפורט לבניית שירותי ההדחה הראשונים בעולם. בחור חכם!  השירותים של הארינגטון, שנמצאו בבתי אצולה ספורים בלבד, כללו שסתום מכאני לאטימת השירותים וגם מיכל מים להדחת השירותים – רכיבים בסיסיים שעדיין משמשים בשירותים של ימינו.

המצאת השירותים המוכרים לנו היום

אך רק בשנת 1775 נרשם הפטנט הראשון לשירותי הדחה, ע"י הממציא הסקוטי אלכסנדר קמינגס. התוספת הגאונית של קמינגס הייתה בריכת מים קבועה באסלת השירותים, במטרה לדכא ריחות לא נעימים.

מכאן ואילך דרכם של השירותים המוכרים לנו הייתה תערובת של המצאות ושכלולים קטנים עד לשירותים הסטנדרטיים שיש לכם בבית כיום, ללא זינוקים אדירים קדימה – אולי עד להמצאת המשתנות ללא מים שניתן למצוא כיום בחלק מהשירותים הניידים ו/או הציבוריים.

לאן השירותים הולכים מכאן?

קשה לומר שהשירותים שלנו מתקדמים בקצב אדיר של שינויים וחידושים, אלא אם אתם מחשיבים חיבור של פייסבוק וטוויטר לתא השירותים הקרוב אליכם לחידוש מהפכני. אך למרות שקשה לנו לחשוב על דרך אחרת להשתמש בשירותים מלבד לשבת עליהם, גוף מחקרים חדש מראה שדווקא 1.2 מיליארד האנשים שאין להם כסף לשירותים ועוד המוני אנשים בתרבויות מזרחיות דווקא עושים זאת נכון כאשר הם מבצעים את צרכיהם בישיבת שפיפה (SQUAT) ולא בישיבה רגילה כמו במערב. כך שאולי בעתיד מבנה השירותים המוכר לנו דווקא כן ישתנה בצורה משמעותית. ימים יגידו אם 4,000 שנות המצאה יובילו אותנו חזרה לנקודה בה התחלנו או ששירותי הישיבה נמצאים כאן כדי להישאר לנצח.072-3385501 שלח\י וואטסאפ